وزارت امور اقتصادي و دارايي
تشکيل ميز صنعت سيمان در بورس/ اجراي قراردادهاي آتي سهام تا پايان اسفند (19/8/88) 
تشکيل ميز صنعت سيمان در بورس/ اجراي قراردادهاي آتي سهام تا پايان اسفند
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار از اجراي قراردادهاي آتي سهام تا پايان سال و تشکيل ميز صنعت و بيمه در بورس خبر داد.
به گزارش مهر، حسن قاليباف اصل امروز در نشستي با خبرنگاران با بيان اينکه در معاونت توسعه شرکت بورس در مورد دستور العمل بازارگرداني آسيب شناسي صورت گرفته است، گفت: اين دستور العمل که از الزامات بازار سرمايه به شمار مي رود، مراحل نهايي خود را طي مي کند و براي تصويب به سازمان بورس ارسال خواهد شد.
استقبال از بخش خصوصي 
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار گفت: با وجود محدوديت سرمايه در بازار، نمي توانيم شرکتهاي کوچک را وارد بورس کنيم، اين در حالي است که کارگروهي به منظور بررسي وضعيت شرکتهاي اصل 44 که بايد وارد بورس مي شدند، تشکيل شد اما در نهايت از 530 شرکت دولتي، 24 شرکت قابليت پذيرش در بورس را داشتند.
وي در عين حال ضمن استقبال از حضورشرکتهاي خصوصي در بورس، اظهارداشت: هم اکنون بانک سرمايه، بيمه پارسيان و شرکت ايرانول که جزو شرکتهاي اصل 44 نبودند، متقاضي ورود به بازار سرمايه هستند.
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار از برنامه شناسايي شرکتها براي ورود به بورس که در دستور کار هيئت پذيرش قرار دارد، خبرداد و تصريح کرد: شرکتهايي که قابليت حضور در بورس را ندارند، مي توانند وارد بازار سرمايه شوند.
وي در پاسخ به مطلبي در مورد سخت گيري شرکت بورس نسبت به شرکتهاي اصل 44 گفت: سخت گيري در اين خصوص نمي کنيم بلکه علاقمند به حضور شرکتها هستيم، زيرا اين امر گردش سرمايه در بازار را افزايش مي دهد و يکي از نشاط هاي بورس عرضه هاي اوليه است که به بازار تحرک مي بخشد.
قاليباف اصل موضوع مورد اهميت در اين خصوص را بحث کيفيت پذيرش شرکتها عنوان و بيان کرد: ما بر اساس دستور العملها پيش مي رويم و در بدو پذيرش شرکتها بيشترين شفاف سازي و انتظام بخشي وجود دارد. هر شرکتي که در بورس پذيرفته مي شود، موجود قريبي است که بايد حداکثر اطلاعات را ارائه دهد.
واگذاري بيمه دانا و آسيا
وي با اشاره به جلسه هيئت پذيرش بورس و طرح پذيرش بيمه آسيا و دانا عنوان کرد: بيمه دانا تمام موارد و شرايط مورد نظر شرکت بورس را احراز کرده بود و تنها در دو بند مربوط به گزارش حسابرسي در مورد ذخاير فني ايراداتي داشت و موضوع ديگر نيز در مورد کاهش ارزش پرتفوي سرمايه گذاري بود.
قاليباف اصل در مورد واگذاري بيمه آسيا نيز بيان کرد: بخش مربوط به املاک بيمه آسيا و ذخيره مطالبات سنواتي در مورد اين شرکت و تهيه گزارش حسابرسي آن در هيئت پذيرش مطرح شد و همچنين قرار شد پس از اصلاح بودجه آن را به شرکت بورس ارائه نمايد.
بازدهي بازار سرمايه
وي اعلام کرد: بازار سرمايه کشور از ابتداي سال جاري تاکنون با بازدهي 58 درصدي مواجه بوده ، اين در حالي است که بازدهي بازار در 6 ماهه ابتداي امسال 51 درصد بود.
تاثير هدفمندي يارانه ها بر بورس
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار گفت: شوراي بورس به سازمان بورس تکليف کرد که گزارشي در مورد طرح هدفمند کردن يارانه ها و تاثيرات آن بر بازار سرمايه تهيه کند که سازمان بورس نيز تهيه اين گزارش را به شرکت بورس محول کرد.
وي ادامه داد: در هدفمندي يارانه ها 30 درصد وجوهي که بدست مي آيد، به صنعت باز مي گردد که گزارش آن براي ارائه به بورس در حال تدوين است.
تاثير بحران مالي جهاني بر بورس
وي با بيان اينکه بحران مالي تاثير مستقيمي بر بورس نگذاشته است، گفت: اثر اين تاثير به واسطه تاثير بر صنايع بوده است، عرضه هاي اوليه نيز در وضعيت فعلي بازار سرمايه موثر بوده است.
عرضه سهام مپنا
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار در مورد عدم عرضه سهام مپنا در روز گذشته بورس گفت: بر اساس تصميمات قبلي قرار بود روز گذشته سهام مپنا در بورس عرضه شود که اين شرکت قبل از عرضه از اين کار منصرف شد و سازمان خصوصي سازي طي نامه اي به شرکت بورس خواستار به تعويق افتادن اين عرضه شد.
وي با انتقاد از اينکه فروشنده قبل از عرضه عدم فروش سهام را اعلام مي کند، گفت: در حال رايزني با سازمان بورس هستيم تا فروشنده در روز معامله چنين اقدامي را انجام ندهد. براين اساس دستور العمل جديد معاملاتي را در دست تهيه داريم.
قاليباف اصل اضافه کرد: طبق مقررات فعلي شرکت بورس، عرضه مپنا مي توانست به تعويق بيافتد، اما با مقررات جديد که در حال تهيه است و مقررات قبلي را اصلاح مي کند، اينگونه موارد يعني عدم عرضه سهام در روز مقرر از بين مي رود.  
هلدينگ پتروشيمي
وي همچنين در مورد عدم واگذاري 24 شرکت پتروشيمي در قالب يک هلدينگ اظهارداشت: مصوبه اي از سوي هيئت وزيران مبني بر توسعه اي بودن شرکت ملي صنايع پتروشيمي که قرار بود هلدينگ مذکور در قالب آن واگذار شوند، مطرح شد و با توجه به اينکه شرکتهاي توسعه اي بر اساس اصل 44 واگذار نمي شوند، بنابراين هلدينگ مذکور به 12 شرکت تقليل يافت.
وي افزود: بر اين اساس، قرار است 12 شرکت پتروشيمي در قالب هلدينگ خليج فارس واگذار شوند و اين هلدينگ نيز براي عرضه بايد شرايط واگذاري را داشته باشد.
قاليباف اصل عنوان کرد: در حال بازنگري دستورالعمل پذيرش هستيم که سهم شناور آزاد شرکتها افزايش يابد. 
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار گفت: بودجه اي که در ابتداي سال به بازار ارائه کرديم، براي سود کل شرکت 4.5 ميليارد تومان بود که براي هر سهم 30 تومان و براي 6 ماهه 266 ريال شده است.
وي عنوان کرد: بخش IT شرکت بورس موضوع معاملات الکترونيکي سهام را پيگيري مي کند.
قراردادهاي آتي سهام 
وي گفت: با توجه به اينکه راه اندازي بازار مشتقات در برنامه هاي اين شرکت قرار دارد، پيش بيني مي شود قرارداد هاي آتي سهام نيز تا پايان سال اجرايي شود.
قاليباف اصل افزود: از آنجا که مطالعات اوليه قراردادهاي آتي انجام و مقررات آن نيز تدوين شده در مرحله انجام امور اجرايي هستيم.
وي تصريح کرد:‌ شرکت بورس در حال تهيه خريد و يا طراحي نرم افزار براي قرارداد هاي آتي است.
وضعيت بازار سرمايه
قاليباف اظهار داشت: ارزش بازار سرمايه در ابتداي سال جاري 44 هزار و 800 ميليارد تومان بوده که با رشدي 46 درصدي به 65 هزار و 600 ميليارد تومان رسيده است.
وي با ارايه گزارشي از عملکرد شرکت بورس در 8 ماهه ابتداي سال جاري، ‌اظهار داشت: با توجه به اينکه ‌دو صنعت جديد در کمتر از 8 ماه وارد بازار سرمايه کشور شده فرصتهاي جديدي را براي سرمايه گذاران ايجاد کرده است.
مديرعامل شرکت بورس با اشاره به ورود صنعت بيمه و حفاري در بورس و اوراق بهادار تصريح کرد: اين امر سبب مي شود تا پرتفوي بورس متنوع شود.
به گفته قاليباف‌ در حاليکه کل معاملات بازار سرمايه در 7 ماه و 18 روز ابتداي سال جاري حدود 15 هزار ميليارد تومان بوده  اين رقم در سال گذشته 13 هزار و 700 ميليارد تومان بوده است.
وي ادامه داد: افزايش ميزان معاملات سال جاري به دليل انجام معامله 7 هزار و 800 ميليارد تومان مخابرات بوده که روز گذشته قطعي شده و سند تسويه اتاق پاياپاي را نيز ارايه کرده است.
مديرعامل شرکت بورس واوراق بهادار در خصوص معاملات خرد نيز گفت:‌ اين معاملات در 8 ماهه ابتداي سال جاري چهار هزار و 200 ميليارد تومان بوده که اين ميزان معادل کل سال گذشته بوده است.
وي شاخص قيمت کل در ابتداي سال جاري را 7هزار و 966 واحد و در زمان کنوني را 12 هزار و 581 واحد اعلام کرد و گفت: رقم در 15 ماهه اخير بي سابقه و از رشدي 58 درصدي برخوردار بوده است.
وي تصريح کرد: بازده بازار سرمايه با توجه به شاخص بازار سرمايه از ابتداي سال جاري تا روز گذشته 58 درصد بوده است.
قاليباف اصل، دفعات معاملات در سال گذشته يک ميليون و 410 هزار دفعه عنوان کرد و گفت: ‌اين تعداد با رشد 61 درصدي به دو ميليون و 280 هزار دفعه افزايش يافته است.
به گفته مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار ميزان معاملات ريز و خرد در بازار سرمايه افزايش يافته است.
وي با اشاره به عرضه سهام بانک تجارت، ‌صادرات، ‌بيمه البرز، ‌حفاري شمال و فارس نو در بورس،‌ گفت: با وجودي که در روز عرضه اوليه 5 درصد از سهام شرکتها واگذار مي شد، اما در روز عرضه اوليه بيمه البرز اين ميزان به 10 درصد رشد يافت و تا مدتي بعد اين ميزان به 30 درصد رسيد.
مديرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با ورود صنايع جديد در بورس ميز صنعت و بيمه نيز تشکيل و دانش مربوط به آن نيز در بازار سرمايه ارايه شد.
تشکيل ميز صنعت سيمان
وي با بيان اينکه ميز صنعت سيمان روز گذشته در تشکيل شده است، ‌گفت: اين امر منجر به شفاف سازي صنعت سيمان شده است و بر اساس آن مي توان به صنعت کمک کرد.
سخنگوي شرکت بورس و اوراق بهادار در خصوص تدوين مقررات و مطالعات نيز اظهار داشت:‌ گزارش راهبردي نقدشوندگي توسط شرکت بورس تدوين و براي نظر خواهي به سازمان بورس واوراق بهادار ارايه شده است.
وي با اشاره به افزايش ‌دامنه نوسان از 3 به 5/3 درصد و تغيير حجم مبنا نيز ‌گفت: اين امر به نقدشوندگي و توسعه در بازار کمک مي کند.
قاليباف اصل ادامه داد:‌ شرکت بورس و اوراق بهادار دستورالعمل اعتباري را تدوين و به هيئت مديره سازمان ارسال کرده است.
وي گفت: در همين راستا مذاکراتي نيز با بانک مرکزي انجام شده است تا خريدهاي اعتباري در بورس امکانپذير شود.
مديرعامل شرکت بورس واوراق بهادار تدوين دستورالعمل گزارش کنترل، بازار گرداني، تهيه نرم افزار جديد براي قراردادهاي آتي را از فعاليتهاي اين شرکت دانست.
سخنگوي شرکت بورس و اوراق بهادار در خصوص پذيرش شرکتها در بورس نيز گفت:‌ براي پذيرش شرکتها در بورس محدوديت سرمايه در نظر گرفته شده به نحوي که شرکتهاي کوچک امکان پذيرش در بورس را ندارند.
قاليباف اصل همچنين از تشکيل کارگروهي براي ارتباط با وزارتخانه ها براي بررسي وضعيت شرکتهاي قابل پذيرش خبر داد و اظهار داشت:‌ کيفيت پذيرشها در حال حاضر ارتقا يافته و سعي مي شود شرکتها با شفافيت کامل در بورس پذيرش شوند.
 
1388/8/19 سه‌شنبه 
نسخه قابل چاپبازگشت
..
..
بيشتر


مجری سایت : شرکت سیگما